Tredje nyhetsbrevet 2017

Här hittar du årets tredje nyhetsbrev från Svenska Tvillingklubben. Logga in på våra medlemssidor och läs senaste nytt på tvillingfronten. Efter att du loggat in: Klicka här för att läsa hela nyhetsbrevet!

Årets tredje nyhetsbrev

I det tredje nyhetsbrev från Svenska Tvillingklubben finns flera berättelser från verkligheten om det fantastiska livet med tvillingar, men också om frågorna som kan finnas när man väntar och lever med tvillingar. Här är något av innehållet i nyhetsbrevet:

Tvillingföräldrar i dubbel bemärkelse
Tvillingparen Jonatan och Elise och här två veckor gamla Vide och Ester.
Tvillingparen Jonatan och Elise och här två veckor gamla Vide och Ester.

”Tvillingföräldrar ska ha en eloge!” – Emeli vet vad hon talar om, för hon och hennes sambo Jonas har minsann erfarenhet av tvillingar. 2015 föddes Elise och Jonatan och 2017 föddes Vide och Ester. Att ha fyra så små barn är som att driva företag ihop med sin partner, tycker Emeli – ett företag med för få anställda. Logga in och läs mer

Elisabet och Stefanos tvillingresa

Elisabet föddes i Sverige, växte upp i Grekland och flyttade tillbaka till Sverige med sin man Stefanos när deras tvillingpojkar var 2 år gamla. Att ha tvillingar är ofta kaotiskt – men mestadels bara underbart, enligt Elisabet och Stefanos.  Logga in och läs mer

Amning och existens

Amning bygger på kunskap.I sin avhandling Amning och existens skriver amningsforskaren Lina Palmér om amning är en existentiell företeelse som påverkar kvinnors liv på ett fundamentalt sätt, oavsett om amningen fungerar väl eller är svår. Kunskap om amning sitter inte i vårt biologiska system, hävdar Lisa Palmér, utan kräver gedigen utbildning. Att låta kvinnans amningsberättelse leda vägen i vården kan hjälpa kvinnan att känna sig trygg. Logga in och läs mer

Kortisonbehandling av mamman kan hjälpa förtidigt födda

Förtidigt födda barn har större chans att överleva om deras mammor får kortisonbehandling så sent som några timmar före förlossningen, visar forskning från bland annat Karolinska Institutet. Förhoppningen är att fler födande kvinnor än idag, tack vare upptäckten, ska få den viktiga behandlingen. Logga in och läs mer

Istvillingar – kylande sommarläsning

Boken IstvillingarVi har läst boken Istvillingar av den brittiske författaren Sean Thomas. Historien kretsar kring det sexåriga enäggstvillingparet Lydia och Kirstie och deras föräldrar Sarah och Angus. I en tragisk olycka avlider Lydia och i romanen får läsaren ta del i familjens sorgearbete. Till föräldrarnas fasa börjar Kirstie anklaga dem för att ha förväxlat tvillingarna dagen för systerns dödsfall… Vem är egentligen vem?  Logga in och läs mer

Berätta din historia för oss!

Varje berättelse om livet med tvillingar, trillingar eller fler är unik och innehåller både spännande och intressanta iakttagelser och viktiga insikter om livet. Vi tröttnar aldrig på att höra våra medlemmars historier och att återberätta dem i våra nyhetsbrev. Det är värdefullt att dela och höra varandras berättelser. Vi känner igen, känner med och kan lära oss av varandras erfarenheter.

Hör gärna av dig om du själv har något att berätta. Vi vill gärna ha en medlemsberättelse i varje nyhetsbrev. Vi intervjuar per telefon, vi skriver och du får granska och godkänna före publiceringen. Du får vara anonym om du vill.

Ställ dina frågor

Svenska Tvillingklubben får många  mail med frågor.  Jag ber om ursäkt om det ibland tar tid innan du får svar på just din fråga. Jag vill hinna med alla och prioriterar alltid medlemmarnas frågor.

Skriv gärna även ditt telefonnummer i ditt mail då det ibland är enklare och går snabbare för mig att ringa upp och svara på din fråga. Eller ring själva! Det går att nå mig alla vardagar.

Kontakta Svenska Tvillingklubben!

Medlem? Men får inte vårt nyhetsbrev?

Varje gång som vi skickar Dubbelt Upp så studsar några mail tillbaka. Meddela oss när ni byter mailadress så att du får vår information.

Margareta Ölwe

Ordförande Svenska Tvillingklubben